» Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport Nasıl Alınır?

=== ÖNEMLİ NOT ===

Bu yazı Pasaport almak isteyenler için bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Acentamız Pasaport işlemlerinizi gerçekleştirmemektedir. Pasaport işlemleri için Lütfen telefon açmayınız, soru sormayınız, Yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Vizem.gen.tr vize işlemleri, vize başvurularınızı en profesyonel şekilde sonuçlandırmanız için size danışmanlık içeriği sunan bir sitedir. Bununla beraber yurtdışı otel rezervasyonu, yurtdışı uçak bileti gibi Yurtdışına çıkarken ihtiyacınız olan tüm işlemleri tek çatı altında araştırıp, öğrenebileceğiniz, destek alabileceğiniz bir sitedir. Bugünkü yazımızın konusu “Pasaport ve Pasaport işlemleri”. Vize almak isteyen kişilerin en çok sorduğu soru Pasaport’um uyumlumu, Gri pasaporta sahibim şu vizeyi alabilirmiyim, veya Pasaportlar ne zaman yenilenmeli veyahut Pasaport işlemleri nasıl yapılır gibi sorulardır.
Bu yüzden bu yazımızda Pasaport’un nasıl alındığını sizlere anlatacağız.

PASAPORT NASIL ALINIR ?
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaport alabilmeleri için, öncelikle hangi pasaportu almaya haklarının olduğunu belirlemeleri gerekmektedir.

Umuma Mahsus (lacivert) Pasaport, temel şartları sağlayan tüm vatandaşlara verilirken, daha ayrıcalıklı olan Hususi (yeşil) Pasaport almaya hakkı olan vatandaşların da bu konuda bilgisi olup, buna göre pasaportlarını değiştirme imkanları bulunmaktadır.

PASAPORT ÇEŞİTLERİ
Umuma Mahsus Pasaport: (lacivert – normal pasaport): Bu pasaportu almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaportları, Türkiye’de Valilik tarafından, yurt dışında ise ilgili ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Bu pasaportu almak için nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Ayrıca, yeni pasaport başvuruları için 4, süre uzatma işlemleri için 2, başka ilden alınan pasaportlar için ise 3 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

Eğer pasaportunuzda mesleğinizin de yazmasını istiyorsanız, meslek belgenizi de başvurunuz sırasında getirmeniz gerekmektedir. Önceden almış olduğunuz pasaportlarınız var ise, onları da getirmeniz gerekmektedir.

İl Emniyet Müdürlükleri’nde bulunan “pasaport istek formu” satın alıp doldurmanız gerekmektedir. Yaşı 18den küçük olanların, muvafakatname getirmeleri gerekmektedir.

Yurt dışında öğrenci olanların, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan belge getirmeleri gerekmektedir.

Hususi Pasaport: (yeşil pasaport): Bu pasaportu almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaportları, Türkiye’de İçişleri Bakanlığının görevini üstlenmiş olan İl Emniyet Müdürlükleri tarafından, yurt dışında ise ilgili ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Bu pasaport, TBMM eski üyelerine, eski bakanlara, görevleri süresince belediye başkanlarına, 1.2.3. dereceli memurlara veya emeklilerine, bu kişilerin eş ve çocuklarına (kızlar evlenene kadar ve çalışana kadar, erkekler ise 18 yaşa kadar) verilmektedir.

Çalışan kişilerin bu pasaportu alabilmek için yaptıkları başvurularda, çalıştıkları kurumdan aldıkları pasaport talep formu, nufus cüzdanı, fotoğraf, eğer varsa önceden almış olduğu pasaportlar, 18 yaşından küçükler için muvafakatname gerekmektedir. Emekli olanların ise bu belgelere ilave olarak, emekli olduğu kurumdan alacağı ve kadro derecesinin belirtildiği bir emeklilik yazısı ve talep formu gerekmektedir.

Hizmet Pasaportu: Bu pasaport, resmi görev ile yurt dışına tayin olan ve diplomatik veya hususi damgalı pasaport alması mümkün olmayan kişilere verilmektedir. Yurt dışındaki bazı kurumlarda Türkiye Cumhuriyetini temsilen memur olarak çalışanların, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilmiş olanların da aldıkları bir pasaporttur.

Bu pasaportu alabilmek için istenen belgeler arasında; 3 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı noter tasdikli örneği, 18 yaşından küçüklerin getirmek zorunda olduğu muvafakatname, form, dilekçe ve üniversite mensuplarının getirmesi gereken YÖK yazısı bulunmaktadır. Ayrıca pasaport talep yazısı da gerekli belgelerdendir.

Diplomatik Pasaport: Bu pasaportu vermeye yetkili kurumlar Dışişleri bakanlığı ve yurt dışındaki Büyükelçiliklerdir.Diplomatik pasaportlar yurt dışında görevlerinin içeriğine göre gidenlere 2 yıl ve 4 yıl arasında, sadece görevleri süresince verilmektedir. Diplomatik pasaport almaya hak sahibi olan kişinin eşine de kırmızı pasaport verilir ya da refakat hanesine kaydedilir. Kız çocukları eğer evlenmemiş ve çalışmıyorsa, erkek çocukları ise 18 yaşından küçükse aynı pasaporta sahip olabilirler. Adı refakat hanesine kaydedilmiş olanlar, tek başına seyahat etmeleri halinde bu pasaportu kullanamazlar. Diplomatik pasaportlar için hiçbir harç uygulaması yoktur.

Pasaport Harç Bedelleri

Her yıl 1 Ocak tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından yenilenen pasaport harçları, almak pasaportunuzun süresine göre belirlenir. İlk defa pasaport alacak olanlardan alınacak ücret farklıdır (pasaport ücreti). İlk kez pasaport sahibi olacakların, Pasaport Defter Bedeli olan 90 TL’yi, harç bedeline ilave olarak ödemeleri de gerekmektedir. Ancak pasaportunuzun süresini uzatmak istiyorsanız, Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan aşağıdaki harçlar geçerli olmaktadır:

 • 6 Aylık süre için harç bedeli 114.60 TL
 • 1 Yıllık süre için harç bedeli 163.80 TL
 • 2 Yıllık süre için harç bedeli 276.40 TL
 • 3 Yıllık süre için harç bedeli 395.30 TL
 • 3 Yıldan fazla süre için harç bedeli 560.30 TL dir.

Pasaport alırken veya pasaportunuzun süresini uzatırken, 7 yaşından büyük her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı, bu bedelleri ödemek zorundadır.

Yurtdışına Çıkış Harcı

Yurt dışına her çıkışınızda, Maliye Bakanlığı’nın şuanki uygulamasına göre 15 TL olan yurt dışı çıkış harcını ödemeniz gerekmektedir. Ancak yurt dışı çıkış harcı ödemelerinde bazı kişilere muafiyet getirilmiştir. Bunlar: 7 yaşını doldurmamış olanlar, yurt dışına ticari amaçla mürettebat olarak sefer yapanlar (kara, hava, deniz, demiryolu olabilir) ve yurt dışında oturma izni bulunanlar bu harçtan muaftırlar.

pasaport işlemleri

pasaport işlemleri

Vize uzatmak için Pasaport yenileme başvurusu nda bulunmuş ve harçları da ödemiş olmak yeterlidir.
Daha önce vizem.gen.tr vize işlemleri sitesinde yayınlanan pasaport yazıları
Çipli Pasaport Yeni Pasaportlar Hakkında
Yeni Epasaportlarda son tarih : 2011
Yeşil Pasaport sahiplerine vizesiz sakız adası!
Pasaport ücretleri ve Pasaport Fiyatları
Yeni Epasaport Başvuruları ve epasaport.gov.tr
Yeni Epasaportlar Kullanılmaya Başladı!
Vizesiz – Normal pasaport sahiplerine vize istemeyen ülkeler
Gri – Hizmet pasaportu almak için gerekli evraklar
Gri pasaport – Hizmet pasaportu nedir?
Kırmızı pasaport nedir? Kimlere verilir?
Çipli Pasaport İşlemleri
NOT : PASAPORT İLE ALAKALI SORULARINIZ VAR İSE Vize Forum SİTESİNDE YENİ KONU AÇARAK SORABİLİRSİNİZ. SORULARINIZ UZMANLARIMIZ TARAFINDAN 7 / 24 CEVAPLANMAKTADIR.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 8.9/10 (12 votes cast)
VN:F [1.9.15_1155]
Rating: +2 (from 4 votes)
Pasaport Nasıl Alınır?, 8.9 out of 10 based on 12 ratings PDF Olarak indirebilirsiniz.
Bu yazı pasaport, Pasaport almak kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

11 Yorumlar to Pasaport Nasıl Alınır?

 1. Geri izleme: Çipli Pasaport Yeni Pasaportlar Hakkında « Vize İşlemleri Vize Almak ve Vize Başvurusu Express ve Hızlı

 2. melahat der ki:

  yeni pasaport çıkarmak için randevu almak istiyorum

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 5.0/7 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Mikdat der ki:

  İyi günler benim sorunum şu passporta müracat ettim 1 hafta sonra adresime gelecek.. ben pin kodu aldım aldıktan 1gün sonra arayın yazıyor ben 1hafta sonra pasport gelince arasam birşey olur mu?

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 4.0/7 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: -3 (from 3 votes)
 4. metin celen der ki:

  yeni pasaport cikarmak icin randevu almak istiyorum gereginin yapilmasini saygilarimla arz ederim.

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 7.0/7 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. alaittin der ki:

  ben suudi arabistandayim ve pasaportumu degistimek istiyorum 3 4aydan beri bekliyorum suuana kadar her hangi birsey olmadi ilgilenlere duyrulur saygilarimla

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 3.0/7 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. ümit aras der ki:

  gezmek ve calıkmak

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 1.0/7 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. ümit aras der ki:

  ben ingiliter gezmek gormek ve ulke tanısmak

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 2.0/7 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. necla der ki:

  emekliyim pasaport almak istiyorum, çalıştığım kuruma vereceğim dilekçe örneği verirseniz memnun olurum tşk.

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 5.3/7 (6 votes cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: -3 (from 3 votes)
 9. necla der ki:

  dış ülkeleri gezip görmek için

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 4.5/7 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 10. fatma der ki:

  pasaport almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 5.5/7 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 11. nevin der ki:

  Merhaba,lutven bana yardimci olun.Ben suriyeli vatandasiyim,babam 1934senesinde Turkiyede dogumus kahraman maraj 3 seneden sonra Suriyeye gitmisler.Sorum su babama turk pasaportu cikartira bilirmiyis.

  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 4.7/7 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.15_1155]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Denetimi *
1 + 4 =

Benzer yazılar